Jak víno archivovat?
Víno získává zráním v láhvi zcela jiný rozměr. Pochopitelně mám na mysli kvalitní a dobré víno určené k archivaci. Skladováním špatného či nekvalitního vína získáme po letech velmi nekvalitní vinný ocet.
Někteří výrobci investovali velké peníze do zracích sklepů a nabízejí svá vína v optimální zralosti. Jiní tyto investice ještě neprovedli a jejich vína musíme archivovat sami. Důvodem k vlastní archivaci může být i výrazně výhodnější cena u mladého vína, či fakt, že víno za několik let již na trhu prostě nebude. Na druhou stranu pozor – většina vín je na trh uváděna mladá s potenciálem do dvou let (a vůbec to nejsou špatná vína). Doby, kdy se tradovalo, že nejlepší víno je archivní, jsou už dávno pryč, ale je tu úzká skupina vín, které lahvová zralost vysloveně sluší. Hledejte a hrajte si.
Ideálním prostorem k archivaci vína je temný sklep se stabilní teplotou okolo 8°C a vlhkostí okolo 80%. Toto prostředí nalezneme v kopaných hlubokých sklepích či sklepích s umělou atmosférou. Chceme li se pustit do střednědobé archivace (2 -5 let), můžeme vzít zavděk i domácím sklepem, pokud se v něm teplota nepohybuje nad 15°C a není příliš kolísavá. Vínu vadí náhlé změny a přechody teploty. Dbejte i na kontrolu vlhkosti. Vysoká vlhkost Vám zničí etikety – s tím se ještě člověk může vyrovnat – nízká však může vést ke schnutí korků a tím k oxidaci vína – a s tou už se nevyrovnáte.
JEŠTĚ JEDNOU: Mějme vždy na paměti, že ne každé víno je vhodné k uskladnění delšímu než 12 měsíců. Nesnažte se za každou cenu vytvořit archívní vína. Řada vín je krásná v mladém věku a stárnutím spíše ztrácí. Chcete li se pustit do vlastní archivace, poraďte se vždy přímo s vinaři. Oni by měli být těmi, kdo bude mít závěrečné slovo ve Vašem výběru vín.