Archiv Ke stažení

Kliknutím zvětšíte obrázek

Servis pro vinaře, kteří se zúčastnili KRÁLE VÍN nebo JAROVÍN ROSÉ

AKTUÁLNÍ TISKOVÁ ZPRÁVA

Nejlepší čeká a moravská vína roku 2022 právě vyhlášena!

 

(Praha, 21.7.) odborná porota složená ze špičkových sommelierů, vinařů a enologů dnes v Praze vyhlásila výsledky vinařské soutěže Král vín v celkem 11 kategoriích. Z nich pak porota vybrala ještě absolutního šampiona a nejlepší kolekci vín od jednoho vinaře.

 

  • Celkem 1400 hodnocených vzorků
  • Šampionem a absolutním vítězem soutěže byl vyhlášen Ryzlink vlašský 2021, výběr z hroznů, z vinařství Entrée v Mikulově.
  • Cena za nejlepší kolekci patří Vladimíru Teturovi z Velkých Bílovic
  • Jsou naše vína už lepší než rakouská?
  • Všechny bližší informace k dispozici na www.kralvin.cz

 

 

Král vín je největší vinařský projekt v ČR, který každoročně hodnotí a vyhlašuje nejlepší vína v jedenácti kategoriích - a z nich pak ještě vybírá absolutního šampiona a nejlepší kolekci od jednoho vinaře. Letos se tak do soutěže přihlásilo 172 vinařů, kteří do ní dodali celkem 1400 vzorků. Samotná soutěž ale není jedinou aktivitou projektu, který si dal za cíl jak propagaci kvalitních vín po celé ČR, tak i vzdělávání domácích milovníků vína. Proto je také součást celého projektu několikaměsíční roadshow, během níž organizátoři s cca 300 nejlepších vzorků v rámci tzv. Královských koštů a Turné Krále vín objíždějí celou republiku. Koncem roku pak také vychází knížka, která shrnuje výsledky celé soutěže i informace o všech zúčastněných vinařích a jejich vínech.

 

Absolutním vítězem soutěže Král vín 2022 se tak stal Ryzlink vlašský 2021, výběr z hroznů, z vinařství Entrée. Cenu za nejlepší kolekci vín pak získal Vladimír Tetur z Velkých Bílovic

 

„Letošní  soutěž měla neobyčejně vysokou úroveň,“ tvrdí jejií ředitel, sommelier Branko Černý.“ Rozdali jsme celkem 63 velkých zlatých medailí, což je historický rekord. Vítězové jednotlivých kategorií přitom od naší – velmi přísné – poroty dostávali mezi 90 a 93 body, přičemž oněch 90 je hranice pro zcela mimořádná vína. Zajímavým a potěšitelným trendem je i fakt, že se znovu dramaticky zvýšila úroveň tuzemských červených vín. A radost mám i z toho, že se nám v soutěži objevila i řada nováčků, z nichž někteří hned zaútočili na nejvyšší vavříny. S nejlépe ohodnocenými víny budeme od půlky srpna v rámci tzv. Královských koštů objíždět celou republiku, a tak se domácí milovníci vín mají na co těšit,“ uzavírá své hodnocení ředitel soutěže Branko Černý.

 

„Úroveň soutěže byla hodně vysoká, a to i proto, že naše vína jsou dnes už o kousek lepší než třeba rakouská“ tvrdí enolog soutěže a uznávaný degustátor Jaroslav Suský. „Je to tím, že čeští a moravští vinaři udělali, pokud jde o nové technologie a přístupy k pěstování i výrobě vína, za posledních 25 let takový pokrok, jako ti rakoušští za celé století. Vysoká a vyrovnaná kvalita zkoumaných vín také klade mimořádné nároky na jejich hodnotitele. Když jsme na úplném konci soutěže vybírali z patnácti vítězů kategorií absolutního šampiona, byl rozdíl mezi prvním a pátým vzorkem v pořadí jen 0,28 bodů – a to už o něčem vypovídá,“ uzavírá Suský.

 

Všichni zájemci o špičková česká a moravská vína si je od půlky srpna až do ledna příštího roku budou moci ochutnat na sérii řízených i pultových ochutnávek v rámci Královských koštů a Turné Krále vín. Bližší informace nejdete na www.kralvin.cz

 

Jak nejlepší vína chutnají?

 

Sekt Ella Chardonnay jakostní šumivé víno 2016 VINNÉ SKLEPY ZAPLETAL

Barva vína je sytě zlatá se slunečními odlesky. Perlení velmi bohaté, dlouhé, s jemnými perličkami. Vůně je ušlechtile nazrálá, koresponduje s dlouhým ležením, přináší toasty se selským máslem a jemný dotyk kdoulové marmelády. Chuť dokonale koresponduje s vůní, je velmi dlouhá, plná a hutná s toasty, sušeným letním ovocem a bylinkami.

 

Cabernet Moravia rosé frizzante perlivé víno 2021 RÉVA RAKVICE

Barva je veselá, v meruňkovém tónu. Sušené i čerstvé zralé meruňky doslova křičí z buketu, v zadní linii je doplňuje směs letního bobulového ovoce. Chuť je lehká a svěží, s čerstvými meruňkami a bílým rybízem.

Mastertasting 2022 - 1. dílMastertasting 2022 - 1. díl

Mastertasting - výběr championa - proběhl 21. 7. v kongresovém sále CLARION CONGRESS HOTEL PRAGUE za účasti odborné veřejnosti a za přítomnosti kamer, jejichž prostřednictvím mohli mastertasting sledovat všichni návštěvníci Facebooku.

Předávání diplomů - Reprezentační královský košt - 1. dílPředávání diplomů - Reprezentační královský košt - 1. díl

proběhl 21. 7. v kongresovém sále CLARION CONGRESS HOTEL PRAGUE za účasti odborné veřejnosti a za přítomnosti streamovacích kamer.

Na pódium si přišli všichni přítomní vinaři pro zasloužená ocenění získaná v hodnocení JAROVÍN ROSÉ 2022 a hlavně v KRÁL VÍN České republiky 2022. Během předávání cen překvapil všechny přítomné i moderujícího ředitele soutěže Branko Černého starosta města Mělníka Ctirad Mikeš, který Branko Černému předal medaili starosty města Mělník za propagaci mělnického vína.

Diplomy 2022Diplomy 2022

Diplomy můžete volně používat pro svou propagaci

Medaile KRÁL VÍNMedaile KRÁL VÍN

Medaile k volnému použití při vašem marketingu a PR

JAROVÍN ROSÉ medaileJAROVÍN ROSÉ medaile

Medaile k volnému použití na vašich webových stránkách a sociálních sítích

Děkujeme partnerům vinařského projektu KRÁL VÍN České republiky
Internetový magazín nejen o víně a vinařích.

slamove
vrbice1
vrbice2
pálava
bouřka
mikulov
svatý kopeček
vinice2
kraví hora
nová ves
vinice karpaty
sudy žebřík
lahve3
sudy
zelena vinice
kutna hora
Vinice
láhve skládané
sklep
reistna
rybník
archiv
pálava2
lahve