KRÁL VÍN České republiky dohodnotil!
V minulém týdnu zasedali odborníci ve světě vína a vinařství v komisích, které hodnotily 630 českých a moravských vín přihlášených do zásadního vinařského projektu KRÁL VÍN České republiky 2015. Podruhé v desetileté historii je Championem suché víno! Poprvé se dělí dvě vína o titul Vítěz kategorie.
Vína hodnotily tři pětičlenné komise. Vzhledem ke zkušenostem a úrovni hodnotitelů jsme se již před několika lety pořadatelé odhodlali neškrtat nejvyšší a nejnižší hodnocení v komisi. Hodnotitelé tak ztratili právo na omyl. Pomoci jim tak mohlo nejen řešení každého kontroverzního vzorku u kulatého stolu, ale také důležitá funkce enologa soutěže, který se k těmto diskusím připojoval. Předsedové sledují on line hodnocení všech členů komise a enolog hodnocení předsedů i jednotlivců v komisích.
Je již tradicí, že vzorky této soutěže hodnotí komise po celé čtyři dny v maximálně stejném složení členů komise. Pouze tak mohou pořadatelé docílit konzistentního hodnocení a tím i spravedlivého výsledku. Tradicí je i paritní zastoupení vinařských profesí v komisích. V každé pětičlenné komisi tak zasedají rovnoměrně vinaři – enologové, sommelieři – znalci vín a inspektoři Státní zemědělské potravinářské inspekce.
Hodnotilo se mezinárodním 100 bodovým systémem OIV. Vína byla před podáváním opět přelita do karaf, proti minulému roku jsme prodloužili standardní dobu dekantace:
u růžových vín 5 min předem, u bílých vín 10 min předem, u bílých vín starších 3 let 20 min předem, u červených vín 15 min předem, u červených vín starších 4 let 30 min předem. Navíc si vinař mohl v přihlášce vyznačit požadavek na prodloužení této doby s uvedením přesného času dekantace. Řada vinařů této nabídky využila, objevila se častá degustace i u bílých vín ze sudu.
Komise udělila celkem 20 zlatých medailí, 57 stříbrných a 113 bronzových. Na stříbrnou medaili bylo třeba překročit 86,8 bodů, na bronzovou nestačilo ani 85 bodů. Neuvěřitelných 331 vín překročilo 80 bodů a medaile už na ně nezbyla. Rozhodně tedy neznamená, že vína s menším počtem korunek (bez medaile) nestojí za ochutnání či nakoupení. S některými z nich se setkáte i na Královských koštech, které se letos konají od října do listopadu v Plzni, Českých Budějovicích, Ostravě, Hradci Králové, Hustopečích a Praze. Výsledky jsou zatím tajné, budou zveřejněny na Reprezentačním královském koštu v Praze dne 28. 8.
Hodnocení opět probíhalo v exkluzivních prostorách kongresového centra Clarion Congress Hotel Prague. Jeden z největších pražských hotelů poskytl skvělý servis a zajistil ideální prostředí pro náročnou práci hodnotitelů. Tato lokalizace nám umožnila nejen velmi pohodlné hodnocení v konferenčním sále na hodnotícím počítačovém systému Národního vinařského centra, ale i řadu odpočinkových a prezentačních aktivit. Každý den bylo hodnocení rozděleno do tří bloků. Po prvním ranním bloku následovala lehká svačina, po druhém, dopoledním, oběd a pracovní program dne zakončil odpolední blok. Podvečerní čas mohli hodnotitelé využít k relaxaci na pokojích nebo k aktivnímu odpočinku. Každý večer se degustátoři sešli v kongresovém centru, spolu s partnery projektu a novináři, k volné degustaci vzorků dne. Každý večer bylo k dispozici okolo 180 vzorků vín, probírala se kontroverzní hodnocení, zkoumalo se, kam se vína posunula od hodnocení. Příjemné večery však musely končit před půlnocí, vždyť další den čekala na hodnotitele další porce jejich složité a záslužné práce…
Na středu jsme premiérově připravili pro novináře edukační degustaci. Sami si tu, po krátkém zaškolení, mohli vyzkoušet práci s hodnotícím programem a na vlastní ústa ochutnat a pochopitelně také následně, za asistence zkušených degustátorů, vína ohodnotit. Na závěr si mohli srovnat hodnocení své s hodnocením profesionálů.