Soutěž o titul Česká biopotravina 2014 právě začíná
Třináctý ročník soutěže o nejlepší tuzemskou biopotravinu začíná. Soutěž organizuje PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců. O titul Česká biopotravina 2014 se mohou ucházet výrobky splňující podmínky pro biopotraviny, tedy s certifikací. Další, neméně podstatnou podmínkou je původ surovin výrobku. Bioprodukty lze do soutěže přihlašovat do 15. srpna 2014.
Uplynulé ročníky soutěže potvrdily, že české bio nejenže má své místo v nákupních košících spotřebitelů, ale také si zaslouží pozornost obchodníků, restauratérů a zejména zemědělců a příslušných institucí.
„Tuzemští producenti surovin v certifikované biokvalitě jsou nejen dodavateli zpracovatelů produktů, ale často i samotnými výrobci biopotravin. Je důležité věnovat jejich úsilí pozornost, protože jsou ekonomicky přínosnými subjekty ve venkovských oblastech. Zároveň obohacují rozmanitost českých produktů dostupných konzumentům, kteří čím dál častěji volí právě jedinečné výrobky, které kontrastují s unifikovanou nabídkou supermarketů. Za důležité považuji podpořit je v jejich snažení, k čemuž má přispět i tato soutěž,“ komentovala Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.
Soutěž probíhá ve čtyřech kategoriích:
• Produkty živočišného původu
• Produkty rostlinného původu
• Pochutiny a ostatní potravinářské výrobky
• Nápoje, včetně biovína (Garantem soutěže biovín jsou Sdružení vinařů mikulovské vinařské podoblasti, z. s., EKOVÍN – Svaz integrované a ekologické produkce hroznů a vína, z. s., a Svaz vinařů České republiky. Uzávěrka přihlášek je již 12. srpna 2014.)
„Kozí máslo, kančí lovečák, ovčí sýr, bezlepkové perníčky, jablečná šťáva... to jsou namátkou vítězové předešlých ročníků soutěže o naši nejlepší biopotravinu. Porota vždy pozorně sleduje kvalitu, chuť, marketingový koncept či design, ale neméně důležitým bodem je také originalita produktu a jeho schopnost se úspěšně umístit na trhu a získat si přízeň lidí, kteří chtějí žít zdravější a chutnější život,“ uvedl PhDr. Pavel Maurer, předseda poroty.
Odborná porota přihlíží také k původu surovin, které výrobce používá. „Preferujeme, aby hlavní složky produktu měly český původ,“ dodala Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců a členka poroty.
Hodnocení vzorků proběhne v posledních srpnových týdnech. První týden v září – Měsíci biopotravin již bude znám vítěz. Ocenění budou předána při slavnostním večeru u příležitosti mezinárodní konference Bioakademie 11. září 2014 na zámku v Lednici.
Oceněné výrobky dílčích kategorií budou moci výrobek označit logem České biopotraviny 2014 pro danou skupinu produktů. Celkový vítěz pak má právo užívat pro svůj výrobek označení Česká biopotravina 2014.
V loňském ročníku bylo do soutěže přihlášeno na sto výrobků. V letošním roce očekávají pořadatelé z PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců opět nárůst počtu soutěžních vzorků. Nabídka tuzemských bioproduktů se stále rozšiřuje a získání ocenění Česká biopotravina 2014 je známkou kvality. Ne všechny biopotraviny si totiž podle Kateřiny Nesrstové takový titul zaslouží. Českou biopotravinou 2013 byly zvoleny Černíkovické beraní rohy Miloše Kurky. V dílčích kategoriích bodovaly Šonovský kmet – tvrdý sýr z ovčího mléka z farmy Moniky Menčíkové, Kvasný ocet vinný s bazalkou Ing. Josefa Abrleho a slámové víno Frankovka 2012 společnosti Víno Marcinčák.
Soutěž Česká biopotravina 2014 se koná za dohledu kontrolní a certifikační organizace KEZ o. p. s., Státní zemědělské a potravinářské inspekce a České technologické platformy pro ekologické zemědělství.
Hlavním partnerem soutěže je Nürnberg Messe GmbH v zastoupení společnosti PROveletrhy, s. r. o., která poskytuje odměnu pro celkového vítěze v podobě zájezdu za inspirací na veletrh BioFach do Norimberku.