VINAŘSTVÍ MADĚŘIČ
Nová rubrika našeho webu - představujeme vinaře. Někteří vinaři s námi spolupracují tak dlouho a my s nimi tak rádi, že jsme se rozhodli vám je přiblížit trochu víc, pomocí rozhovoru.
Pokud si chcete ochutnat jeich nejlepší vína v kontextu dalších skvělých vín, přijďte na Královské košty.
Vinařství najdete v Moravském Žižkově, U sklepů 558. Ve velkopavlovické podoblasti vlastní 30 ha vinic, každý rok vyprodukují 200 000 lahví vína.
Vinařství s tradicí dlouhou jako samostatný stát, vyrábí vína s respektem k přírodě a kraji, kde žijí. V lahvích je jen víno z vlastních vinic. Netrvají na vysokých cukernatostech, ani nutnosti přívlastkových vín. Každý hrozen má svůj osud a poslání. Lehký osvěžující nápoj, či těžký mok. Záleží na rukách tvůrce, počasí, ročníku a tužbách. Dělají z radosti, vína pro radost, bez ohledu na pozlátko světské slávy. Nejsou závislí na vnějších požadavcích, vyrábí, co je baví, nabízí kus sebe, na cestě jdou naproti jen kousek a čekají na Vás.
1. Proč jste se rozhodl/a být vinařem/vinařkou?
Vlastně jsem se k tomu dostal jak slepý k houslím, nebylo to nijak zapálené rozhodnutí. Otec víno vyráběl a já chtěl do NASA. Volba matfyzu byla přirozenou cestou ke kosmickému programu. Pak se to nějak zašmodrchalo. Zamiloval jsem se do vinaření pomalu a během všech strastí po cestě.
2. Kdybyste vinařem nebyl, byl byste asi?
Kdo ví co by bylo kdyby nebylo. Sny a hodnoty se mění, co jsem chtěl dřív už není takovým snem. V tento moment, si těžko dokážu představit jinou práci, než kolem vína a vinařství. Jediná věc která mě podobně naplňuje je práce s dřevem, jako alternativa k vinařství to není adekvátní, ale určitě uvolňující.
3. Jaká je vaše nejoblíbenější odrůda /profilová odrůda vašeho vinařství?
Nejsem v preferencích nijak výrazně vyhraněný, podvědomě se moje první volba vždycky stočí k rýňáku. Na tvorbu mám nejraději Chardonnay, je to neuvěřitelně tvárná odrůda, podle přístupu nabízí nepřebernou škálu výsledků.
4. Jakého ocenění, kterého jste se svými víny dosud dosáhl, si ceníte nejvíce?
Ocenění za víno je taková zvláštní věc. Můžete dostat medaili za produkt, který v daný čas a v daném stavu zhodnotí někdo jako vyjímečný. Zajisté to udělá radost a má to pozitivní dopad na ekonomiku vinařství. Na druhou stranu se dostává mnohdy největší chvály za takové víno, které je skvělým parťákem na každodenní popíjení, ale na soutěži by dosáhlo jen průměrných výsledků. Asi největší radost mi udělala zlatá medaile z Finger Lakes za Koziňon. Je to jenom koktejl z vína, vyrobený jako nápoj pro ty, co nechtějí nic řešit. Vyrobený z domácích surovin a poctivě, ale víno to není. Ale ta radost všech co jej našli je až nečekaně nabíjející odměna.
5. Jakou máte oblíbenou oblast nebo konkrétní víno v zahraničí?
Oblast ani víno v zahraničí oblíbené nemám, užívám si příběh vína s konkrétním vinařem. Je to hodně o emocích a aktuálním naladění. Je to jedno, kde, ale jak ten čas strávíte a jaké vzpomínky na ten konkrétní vzorek máte. Často to vůbec nesouvisí s absolutní kvalitou nebo věhlasem. Těší mě to objevování.
6. Jaká vlastnost je pro dobrého vinaře nejdůležitější?
Nejsem si jistý co je být dobrým vinařem. Ideální kombinací je to člověk, který se skvěle stará o své vinice, o své kolegy, citlivě přistupuje ke svým vínům, přátelsky ke svým zákazníkům a vstřícně k ostatním vinařům. Dobrým vinařem není ten kdo dělá špičková vína, když nedokáže správně ocenit zbylé části tvorby. Z tohoto úhlu pohledu je to tedy upřímnost, čest a otevřenost.
7. Kdybyste si mohl vypůjčit jednu věc (polohu, vinici, sklepmistra, technologii, vlastnost) od jiného vinaře, co by to bylo?
U každého z kolegů se mi líbí něco jiného a dokážu si představit, že by se mi to taky líbilo. V zásadě bych nechtěl vůbec nic, každému přeji jeho cestu, jsou to úžasní lidé, ale já bych asi nedokázal si jenom půjčit. Potom už bych to nechtěl vracet.
8. Jaké nejlepší víno jste kdy pil/a?
Myslím, že nejlepším vínem bylo to první co jsem si koupil. Byl jsem student a neoplýval jsem zdroji. Stálo docela dost peněz a než jsme si je s kamarády otevřeli lahev se rozbila. Nesli jsme je pěšky ve sněhové vánici 5 km do sklípku, aby se nám před otvíráním lahev rozbila. Smutně jsme stáli 4 nad tím co zbilo v hrdle, nebylo to ani půl deci. Ale ta sdílená rozkoš z jednoho půldoušku byla uchvacující. Mám pocit, že to byl 6- putňový tokaj.
9. Jaké jsou podle vás tři nejlepší polohy v ČR?
Polohy jsou skvělé všechny. Z těch vinařských jsou všechny profláknuté, nutno říct oprávněně. Liščí vrch, Turold, Klínky a mnoho dalších patří k tomu co je pokladem, ale na tom až tolik nesejde.
10. Jak se české a moravské vinařství v blízké budoucnosti může vyrovnat s přibývajícím oteplováním a úbytkem srážek?
Počasí se mění každou chvíli, máme za sebou opravdu teplou dekádu, ale 2 roky je počasí zase chladnější. Rozpoznat trend od výkyvu je složité. Asi budeme sázet jižnější odrůdy, více rezistentních. Už teď řešíme jiný řez a vedení, tam kde to jde se buduje závlaha. Ale ty změny na vinicích probíhají kontinuálně desítky let, věřím, že si poradíme. Horší budou choroby a škůdci.
11. Má naše vinařství šanci prosadit se v evropském a světovém rámci nejen ziskem zlatých medailí, ale také obchodně zajímavým exportem?
Jsem přesvědčen, že ano. Máme co nabídnout, musíme jen vyvolat ten zájem. Tvoříme zde skvělá vína, ale to k úspěchu nestačí. Nejúspěšnější vinaři v exportu jsou ti co nabídnou víc než jen kvalitu, mají příběh a přístup, který je odlišný. Medaile otevírají prostor v médiích, bohužel jen v těch našich, pomáhají sebevědomí a touze něco zkusit a fungují skvěle. Pro export ovšem nemají v drtivé většině případů žádnou roli.
12. Proč posíláte svá vína do soutěže Král vín?
Král vín je rozsáhlý ekosystém a zdaleka to není jen soutěž. Není to jen o medailích a bodech, tvoří povědomí o našem vinařství na mnoha akcích a podporuje zájem o víno. Skvělý počin, který roky buduje silné vazby mezi vinaři a vínomilci. Takový projekt chci podpořit a chci být jeho součástí.