VINAŘSTVÍ PAVLOVÍN

Nová rubrika našeho webu - představujeme vinaře. Někteří vinaři s námi spolupracují tak dlouho a my s nimi tak rádi, že jsme se rozhodli vám je přiblížit trochu víc, pomocí rozhovoru.

Pokud si chcete ochutnat jeich nejlepší vína v kontextu dalších skvělých vín, přijďte na Královské košty.

PAVLOVÍN je již tradiční firmou na českém trhu zaměřující se na kvalitu v každém segmentu svých výrobků. Vinařství najdete nedaleko Velkých Pavlovic, v Bohumilicích.. Vyrábí vína vyšší kvality a sortiment je opravdu pestrý. Celkem prodají ročně 250 000 lahví. Firma pořídila další vinice a obhospodařuje již 122 ha vinic ve vyšší nadstavbě integrované produkce. Vynikající péče o vinohrad, technologie zpracování a umění sklepmistrů, dávají vyniknout vínům s etiketou Pavlovín. Vinařství pravidelně získává ocenění na prestižních mezinárodních i tuzemských soutěžích a řadí se tak k velmi úspěšným vinařstvím ČR.

Rozhovor s ředitelem Radimem Hečou.

  1. Proč jste se rozhodl/a být vinařem/vinařkou? 

K práci s vínem mě to vždycky táhlo. Studoval jsem chemii a technologii potravin, dělal jsem diplomovou práci na víno, mám víno rád. Ve firmě víno nevyrábím, na to jsou tady sklepmistři.

  1. Kdybyste vinařem nebyl, byl byste asi?

Asi nešťastný J a v jiném potravinářském oboru.

  1. Jaká je vaše nejoblíbenější odrůda /profilová odrůda vašeho vinařství?

Mám rád Ryzlink rýnský a Sauvignon, z červeného Cabernet Sauvignon. V našem vinařství máme širokou odrůdovou skladbu, každé víno je své a proto je pro mě těžké vybrat jedno.

  1. Jakého ocenění, kterého jste se svými víny dosud dosáhl, si ceníte nejvíce?

Vyhráli jsme v San Franciscu vítěze odrůdy Chardonnay, z tuzemských zmíním šampiona Valtických vinných trhů s Rulandským modrým.

  1. Jakou máte oblíbenou oblast nebo konkrétní víno v zahraničí?

Mám rád obecně těžší červená vína (Syrah, Merlot apod.), zahraniční bílá vína mě nikdy moc nenadchla, v tom si myslím, že Morava je na topové úrovni. Co jediné se mi líbí, tak Sauvignony z Nového Zélandu, Austrálie, jižní Afriky. Mají svůj osobitý charakter. 

  1. Jaká vlastnost je pro dobrého vinaře nejdůležitější?

Hlavně láska k oboru. Pokud to někoho baví, má snahu dělat to co nejlépe a to je základ. Beru vinařský obor taky jako určitou část kulturního života, obohacení naší země něčím výjimečným, co nemá každý stát. Není to jen o výrobě a prodeji, ale o celkovém kouzlu tohoto kulturního nápoje a života s ním spojeným. Je to setkávání se s příjemnými lidmi, spojení s gastronomií, hudbou…

  1. Kdybyste si mohl vypůjčit jednu věc (polohu, vinici, sklepmistra, technologii, vlastnost) od jiného vinaře, co by to bylo?

Řeknu, že nějaká vinice na Pálavě.

  1. Jaké nejlepší víno jste kdy pil/a?

Je to těžké takhle říct, pil jsem spoustu skvělých vín. Ale jak jsem říkal, mám rád těžší červená vína, obecně se mi líbilo v Bordeaux.

  1. Jaké jsou podle vás tři nejlepší polohy v ČR?

Tři Vám nepovím, je spoustu skvělých vín ze spousty poloh a tratí a i každý výrobce i z té své určité polohy má svůj oblíbený blok, ví, jaká vína daná vinice dává, poloha je něčím specifická. Jednu ale zmíním, je to ona Pálava.

  1. Jak se české a moravské vinařství  v blízké budoucnosti může  vyrovnat s přibývajícím oteplováním a úbytkem srážek?

Je to problém hlavně pro mladé vinice a nové výsadby. Známe to velmi dobře, kdy jsme museli posílat cisterny s vodou a sazenice zalévat. Ty staré jsou hluboko zakořeněné, cestu k vodě si najdou. Klima se mění, pěstují se u nás už i odrůdy potřebující více slunce, např. Cabernet Sauvignon, Merlot a další. Samozřejmě změna klimatu ráz našich vinařství malinko pozmění.

  1. Má naše vinařství šanci prosadit se v evropském a světovém rámci nejen ziskem zlatých medailí, ale také obchodně zajímavým exportem? 

Nemyslím si, že export našich vín udělá díru do světa. Co se kvality týče, určitě by udělal a ve světě by se divili, jaká vína Morava dokáže nabídnout. Ale přeci jen u nás náklady na pěstování a hektarové výnosy jsou v poměru jiných států rozdílné. Změnit to může třeba i zmíněné klima – bude dostatek a kvalita hroznů, náklady na výrobu nižší. Ale trh je v marketech zahlcen levnými lahvemi a přitom tuzemští výrobci mají vína dostatek. Nad tímhle by se měl zamyslet spíše někdo jiný. Vinaři v ostatních státech mají daleko jinou podporu než u nás, přitom moravská vína jsou klenotem a vinaři obohacují i kulturně-společenský život.

  1. Proč posíláte svá vína do soutěže Král vín?

Je to krásná soutěž, s doprovodným programem Turné Krále vín, širší veřejnost si může vína prochutnat, dělá to dobrý dojem tuzemským vinařům.

 

Děkujeme partnerům vinařského projektu KRÁL VÍN České republiky
Maryša

slamove
vrbice1
vrbice2
pálava
bouřka
mikulov
svatý kopeček
vinice2
kraví hora
nová ves
vinice karpaty
sudy žebřík
lahve3
sudy
zelena vinice
kutna hora
Vinice
láhve skládané
sklep
reistna
rybník
archiv
pálava2
lahve