2009

Championem se stalo Veltlínské zelené 2008 ledové víno z Vinařství Vajbar ziskem 91,33 bodu.

  • Vítězem kategorie bílých vín do 7 g Ryzlink vlašský 2007 pozdní sběr z vinařství Kolby ziskem 88 bodů.
  • Kategorii červených vín do 7 g vyhrál po neskutečném boji velmi těsně na pomocná hodnocení Modrý Portugal 2007 pozdní sběr z Patria Kobylí s 89 body.
  • Vítězem kategorie růžových vín a klaretů se stal Merlot rosé 2007 pozdní sběr z vinařství Trpělka&Oulehla s 85 body.
  • V nejobsazenější kategorii vín 7 – 70 g zbytkového cukru se na prvním místě se shodnými body umístila dokonce tři vína, na pomocné body se vítězem kategorie stalo Rulandské šedé 2008 výběr z hroznů z Moravíno Valtice.
  • Vítězem kategorie sladkých se stal Ryzlink rýnský 2008 ledové víno ze Znovínu s 89,67 bodů.
  • Mezi bublinkami kralovala Petronilla – vinum primaevum z Proqin se ziskem 84,33 bodů.

Vína do soutěže v letošním roce přihlásilo 157 vinařských společností a vinařů z Čech a Moravy. Účast českých vinařů byla tradičně nižší – vinařů je tu o hodně méně, než na Moravě, na druhou stranu by se v Čechách určitě našlo více než 7 výrobců kvalitního vína. Z moravských podoblastí byla nejméně zastoupena znojemská – 19 vinaři, mikulovská přihlásila 33 vinařů, slovácká 37 a nejhojnější účast tentokrát přišla z velkopavlovické – 59. Zbývající dvě vinařství pochází z míst mimo vinařské oblasti.

Celkem bylo uděleno 26 nejvyšších ohodnocení symbolem 5 korunek. Toto hodnocení přináleží jen zcela špičkovým a mimořádným vínům a uděluje se dle jednotlivých kategorií poměrným systémem – čím více hodnocených vzorků v kategorii, tím více pětikorunek může být uděleno. Ve třech případech došlo k rovnosti bodů, proto bylo ocenění uděleno o 4 více, než vycházelo z prostého výpočtu. Dalších prestižních medailí se 4 korunkami se letos dočká 110 vín a pro celých 204 je připraveno ceněné ohodnocení 3 korunek.

Děkujeme partnerům vinařského projektu KRÁL VÍN České republiky
Barvissimo

slamove
vrbice1
vrbice2
pálava
bouřka
mikulov
svatý kopeček
vinice2
kraví hora
nová ves
vinice karpaty
sudy žebřík
lahve3
sudy
zelena vinice
kutna hora
Vinice
láhve skládané
sklep
reistna
rybník
archiv
pálava2
lahve