2013

Kliknutím zvětšíte obrázek

Nejlepší vína soutěže KRÁL VÍN České republiky 2013:

Champion

Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr Vinařství LAHOFER, 92,4 bodů

Kategorie bílých vín do 7 g zbytkového cukru:

Rulandské bílé 2012 výběr z hroznů VITIS 89,4 bodů

Kategorie červených vín do 7 g zbytkového cukru

Pinot Cab 2011 výběr z hroznů Vinařství Konečný 91,2 bodu

Kategorie růžových vín do 70 g zbytkového cukru:

Rosé Nad Zahrady 2012 pozdní sběr VÍNO J.STÁVEK  89 bodů

Kategorie červených a bílých vín od 7 do 70 g zbytkového cukru: 

Ryzlink rýnský 2012 pozdní sběr AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO 92 bodů

Kategorie vín nad 70 g zbytkového cukru:

Ryzlink vlašský 2011 ledové víno Vinařství Ilias   92 bodů


Do KRÁL VÍN České republiky 2013 přihlásili vinaři celkem 849 vzorků. Opět tragicky dopadla účast českých vinařství, které se ještě nevzpamatovali z dvou špatných sklizní a už některé zaplavila povodeň - účastní se dvě. Vína jsou tradičně rozdělena do šesti kategorií dle druhu a zbytkového cukru. Nejméně obsazenou kategorií je kategorie perlivých vín, kterých bylo v souladu s podmínkami soutěže přihlášeno jen 5, takže již podruhé nebyla tato kategorie otevřena jako samostatná. Naopak nejvíce obsazenou je kategorie vín od 7 do 70 g zbytkového cukru, kterých bylo přihlášeno 340. Vinaři přihlásili 77 rosé a klaretů, 202 bílých vín do 7 g zbytkového cukru, 199 červených vín do 7 g zbytkového cukru a 26 sladkých pokladů. Většina vín byla pochopitelně z ročníku 2012, nejstarší víno z ročníku 2003.

 


Komise udělila celkem 25 zlatých medailí (*****), 89 stříbrných (****) a 173 bronzových (***). Na stříbrnou medaili bylo třeba překročit 86 bodů, bronzové se přestaly vydávat u 83,8 bodů. Neuvěřitelných 339 vín překročilo 80 bodů a medaile už na ně nezbyla. Rozhodně tedy neznamená, že vína s menším počtem korunek (bez medaile) nestojí za ochutnání či nakoupení. Veřejnost se se všemi medailovými víny může setkat na některém z Královských koštů, které proběhnou v říjnu v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích a Hustopečích. Znalcům je určeno Turné KRÁLE VÍN – degustace 15 nejlepších vín řízená autorem projektu Branko Černým, která se koná ve více než 20 vinotékách napříč celou ČR. (Více na www.kralvin.cz)

 


Samostatnou kapitolu tvoří soutěž kolekcí. V souladu se statutem soutěže, se všechna vinařství, která přihlásila šest a více soutěžních vzorků účastnila soutěže o nejlepší kolekci vín. Hodnocení kolekce vzniklo prostým průměrem hodnocení šesti nejlépe hodnocených vín vinařství. Poslední tři roky vyhrávalo Vinařství Volařík, loni dokonce téměř o dva body. Kvalita vín se zjevně drží – po loňských 88,3 bodu je to letos 88,27, ale zřejmě vylétla nová hvězda s názvem Ampelos. Průměr přes 90 bodů zůstane asi dlouho rekordním počinem nejen tohoto projektu, ale i všech hodnocení u nás. „Skláním se tak hluboko, jak jen má gurmánsky tvarovaná postava dovolí“ poznamenává Branko Černý. Boutique BIO vinař z pálavského Pavlova s řeckými kořeny Georgios Ilias zapracoval a ke svému loňskému stříbrnému průměru přidal 1,3 bodů, ale nestačilo to na víc než bronzový stupínek. V TOP 10 vítáme nově Vinařství LAHOFER, VITIS, Tanzberg Mikulov a Vinum Moravicum. 

 

Děkujeme partnerům vinařského projektu KRÁL VÍN České republiky
Maryša

slamove
vrbice1
vrbice2
pálava
bouřka
mikulov
svatý kopeček
vinice2
kraví hora
nová ves
vinice karpaty
sudy žebřík
lahve3
sudy
zelena vinice
kutna hora
Vinice
láhve skládané
sklep
reistna
rybník
archiv
pálava2
lahve